Churchill Academy

Staff List

Senior Leadership Team

Mr Chris Hildrew | Headteacher

Mr Mark Branch | Deputy Headteacher

Mrs Frances Dawes | Deputy Headteacher

Mr Garaeth Davies | Assistant Head, Culture, Participation & Engagement

Mrs Joanne Gill | Assistant Head, Teaching & Learning

Mrs Lorraine McKay | Assistant Head, Director of Student Services

Mr Robert Morgan | Assistant Head, Head of Sixth Form and Careers Leader

Mrs Nicola Moon | SENCo

If you would like to contact a member of the teaching staff, please do so through the Insight Portal or email churchill@churchill-academy.org.

Teaching Staff

Faculty of English

Mr David Grimmett                                         Director of English 

Mrs Laura Birkett                                             Leader of Learning - KS5 English 

Ms Kiera Cody                                                  English

Mrs Louise Creber                                            English 

Mrs Nadine Darwin                                         English 

Miss Joanna Dunne                                        English & Media Studies

Mr Luke Hartley                                               Leader of Learning - KS4 English

Mr Chris Hildrew                                              Headteacher (English & Media Studies)

Mr Paul Lockett                                               English

Ms Rachel Lowrie                                            Leader of Learning - KS3 English (maternity leave)

Ms Susan Marshall                                           English 

Miss Rebecca O’Neill                                       English   

Mrs Amy Saleh                                                  English (maternity cover)            

Faculty of Science

Ms Yolanda Chadwick                                    Director of Science

Mrs Liz Bradley                                                 Head of Hanover House (Biology)

Mr Mark Branch                                               Deputy Headteacher (Chemistry)

Mr Christopher Cooknell                               Lead Teacher Physics

Miss Lydia Donaldson                                    Chemistry

Mrs Rachel Dudman                                      Biology 

Dr Alexis Hunter-Craig                                   Chemistry (maternity cover)

Mr Paul Linnitt                                                  Leader of Learning - Science KS3

Mr James McGraw-Allen                                Science

Mrs Leyla Pattison                                            Lead Teacher Chemistry (maternity leave)

Mr Martin Ramshaw                                        Chemistry

Miss Marisa Sorrell                                            Biology

Mrs Elizabeth Watson                                     Leader of Learning - Science KS4

Mrs Jenna Wilson                                             Leader of Learning - Science KS5

Faculty of Mathematics

Mr Elliot Malkin                                                 Director of Mathematics 

Mrs Mandeep Churchouse                            Mathematics

Mrs Katherine Falconer                                   Home Tutor

Mr David Gale                                                     Leader of Learning - KS3 Mathematics 

Ms Georgia Hunt                                               Mathematics 

Ms Lucy Morris                                                   Mathematics 

Ms Victoria Piper                                               Leader of Learning - KS5 Mathematics 

Mr Barney Rolph                                               Mathematics

Miss Rebecca Sanders                                     Mathematics 

Mr Robert Skeen                                               Leader of Learning - KS4 Mathematics 

Mr Dan Thomas                                                 Mathematics

Mr Andrew Tinker                                             Deputy Head of Sixth Form - Development &                                                                                                                            Progression / Outdoor Pursuits (Mathematics)

Mrs Claire Walker                                              Mathematics 

Faculty of Business, Computing and Social Science

Mrs Jacqueline Davey                                      Director of Business, Computing and Social Science

Ms Georgina Culley                                          Leader of Learning - Law (Computing & ICT)

Miss Christina Greenslade                              Leader of Learning - Business Studies & Economics

Mr Sean Joyce                                                    Psychology 

Mrs Lorraine McKay                                         Assistant Headteacher - Student Services

Mr Peter O'Connor                                           Leader of Learning - Computing & ICT

Mr Matthew O'Mahony                                   Computing & ICT

Miss Hannah Sheppard                                  Deputy Head of Sixth Form and Leader of Learning - Psychology

Mrs Zoe Turner                                                  Computing & ICT

Faculty of Humanities

Mrs Helen Amer                                                Director of Humanities (Geography) 

Mr Jon Bevan                                                     Deputy Head of Sixth Form / (Geography)

Mrs Zoe Camplin                                               History 

Mr Harry Church                                                History, Politics and Law

Mrs Alison Crocker                                            Leader of Learning - RE

Mr Garaeth Davies                                            Assistant Headteacher - Culture, Participation & Engagement

Mrs Joanne Gill                                                  Assistant Headteacher - Teaching & Learning (RE)

Mrs Alexandra Hayne                                       Leader of Learning - Geography

Miss Katherine Hoare                                       RE and Sociology

Mr Andrew Logan                                             Leader of Learning - History & Politics

Mr Robert Morgan                                            Assistant Headteacher - Sixth Form & 14-19 (History)

Mrs Siobhan Profaska                                      History

Mr Michael Sharp                                             Geography 

Mr Andrew Slater                                             History 

Mr Liam Smith                                                  Geography 

Mr Nathan Waller                                             History

Faculty of Modern Foreign Languages

Mrs Liesel Howe                                                Director of MFL (Spanish/French)

Mr Edmund Bennetts                                     French & Spanish

Mrs Jacqueline Griffiths                                  French & Spanish (maternity leave)

Miss Gema Marquez-Hernandez                  Spanish 

Miss Charlotte Monard                                    Deputy Director of Faculty (French)

Mrs Helen Rawlins                                            French & Spanish (maternity cover)

Mr Jon Wilkinson                                              Spanish & French

Faculty of Physical Education

Mr James Hayne                                             Director of PE

Mrs Alison Blackburn                                    Head of Tudor House (Sports Studies, PE)

Miss Kayleigh Brown                                     PE

Mr David Fitzgerald                                       Head of Stuart House - PE 

Mr Gary Hart                                                    Deputy Director of Faculty - PE 

Miss Holly James                                            Lead Teacher for Girls' PE

Mr Paul Mason                                                PE

Mr James Redman                                         Head of Windsor House - PE 

Mrs Chloe Taylor                                              Head of Lancaster House - PE

Faculty of Performing Arts

Mr Symon Buckley                                          Director of Performing Arts

Miss Karen Bones                                            Leader of Learning - Drama

Ms Alison Cooper-White                                Leader of Learning - Music / SMSC Co-ordinator

Miss Jessica Dalwood                                     Music & Performing Arts

Mr Paul Harrison                                              Music

Mrs Shelley Lippe                                            Leader of Learning - Dance 

Mrs Vicki Rees                                                  Dance 

Mr Jeff Spencer                                                Music

Faculty of Art, Design and Technology

Mr Stephen McQueen                                   Director of Art, Design & Technology 

Ms Liza Bessant                                               Art & Photography 

Mrs Naomi Briffitt                                           Technology

Mr Brandon Butcher                                      Technology

Ms Laura Capes                                               Art & Photography 

Mrs Clare Coman                                            Food & Nutrition 

Mrs Frances Dawes                                        Deputy Headteacher (Catering / Health and Social Care)

Mr Nigel Downing                                          Leader of Learning - Art

Ms Leanne Hodge                                          Deputy Head of Sixth Form - Intervention (Technology)

Miss Tanya Leach                                            Art & Photography 

Miss Alexandra Portch                                  Textiles / Technology

Mr Dan Tivenan                                               Leader of Learning - Technology 

Miss Sarah Tucker                                           Leader of Learning - Food & Nutrition 

Support Staff

Student Services

Mrs Sarah Beckerleg                                      Learning Support Assistant

Mrs Diana Clode                                              Teaching Assistant / Inclusion Coordinator

Mr Shaun Cross                                               Pastoral Support Worker (Years 7 & 8) 

Mrs Joanne Dignum                                      Home Tuition Tutor

Mrs Anne Graham                                          Student Services/CLA

Mr Christian Jenks                                          Pastoral Support Worker

Mrs Natalie Jones                                            Access Coordinator

Miss Hannah Lay                                             Learning Support Assistant

Miss Eleni Mavroeidi                                       Teaching Assistant

Mrs Carolyn Maxwell                                       Teaching Assistant

Mrs Maire McNeil                                             Pastoral Support Worker

Mrs Rachel Millett                                            Pastoral Support Worker

Mrs Nicola Moon                                              SENCo

Miss Lucy Slater                                                Teaching Assistant

Mrs Elizabeth Slocombe                                Literacy Specialist Teacher

Ms Lucinda Thompson-Daw                        Pastoral Support Worker - Safeguarding & Attendance

Mrs Desiree Tomlinson                                   Teaching Assistant

Mrs Joy Van Weyenbergh                              Matron / School Nurse

Mrs Nina Webber                                             Inclusion Coordinator 

Mrs Becki Williams                                          Learning Support Assistant

Admin, Finance, HR and Marketing

Mr Andrew Berry                                              Chief Financial Officer

Mrs Zanya Blinston                                          School Administrator

Miss Ann Brock                                                 School Administrator (Attendance)

Miss Zoe Clements                                           School Administrator

Miss Hannah Collins                                        Apprentice School Administrator

Miss Hayley Collins                                           School Administrator (Student Services) 

Miss Fiona Coombs                                         HR Administrator 

Mrs Amanda Curtis                                         Receptionist 

Mrs Sara Foster                                                 Finance Assistant

Mrs Stephanie Franklin                                  Commercial & Marketing Manager 

Mrs Susan Gibbs                                              Laundry Assistant 

Mrs Sue Griffiths                                              Receptionist 

Mrs Nicola Hamilton                                       Senior Cover Supervisor 

Mrs Sue Hathway                                            Head's PA & Clerk to Governors

Mrs Lizzie Hudson                                           Senior School Administrator 

Mrs Leasa Knapp                                             Pupil Premium Administrator

Mrs Louise Mantle                                           Cover Supervisor 

Ms Suzie McGonigal                                      Careers & Business Engagement Coordinator

Mrs Lesley Riney                                              HR Manager

Mrs Jane Shipway                                           Administration & Data Manager and Exams Officer

Miss Michelle Sperring                                  School Administrator (Student Services/Admissions)

Mrs Rachel Thompson                                  Sixth Form Manager 

Miss Claire Thorne                                          Finance Assistant 

Mrs Gail Woodley                                            Senior School Administrator

IT

Mr Chris Shorland                                           IT Network Manager 

Mr Lewis Bulley                                                IT Network Technician 

Mr Jaiden Butcher                                          IT Network Apprentice

Library

Mrs Susan Dibble                                           Library Manager

Mrs Penelope Clemmett                              Library Assistant                                         

Site

Mr Alan White                                                 Site and Facilities Manager 

Mr Russell Butler                                            Assistant Site & Facilities Manager

Mr Keith Laughton                                         Site & Facilities Assistant

Mr Gareth Starr                                               Site & Facilities Assistant

Technicians

Mrs Haley Hinks                                             Senior Science Technician

Mr Philip Horler                                              Performance Technician

Miss Sarah Jackson                                       Science Technician

Mrs Christine Jarecki                                    Technology Technician

Mr Tristan Stuart                                            Commercial Technician (Performing Arts)  

Mrs Rosemary Tucker                                  Reprographics

Miss Sarah Walker                                         Science Technician

Mrs Julie Williamson                                    Food Technician

Mrs Shan Woodley                                        Science Technician