Churchill Academy & Sixth Form

Sports Awards 2018

The annual Sports Awards dinner took place on Thursday 11th October at Cadbury House Hotel. 320 of our young sports players came along to celebrate their achievements. Guests of honour this year were paraclimber and Churchill alumnus Tom Stabbins, and Head Coach of the Bristol Bears Pat Lam. Both guests gave fantastic speeches, and Pat Lam helped to hand out this year's awards, which are listed below. 

 You can read more about Sports Awards Evening on the Headteacher's Blog

The Awards

Rugby:

  • Harrison Keyte
  • Callum Bonetti
  • Fred Body
  • Joe Reeves

Netball: 

  • Sydell Njovana
  • Mary Hemmings
  • Emily Mitchell
  • Evie Spearing

Football: 

  • James Perry
  • Jack Field
  • James Deacon
  • Daniel Morris

Cricket

  • Monty Milne
  • Ben Cherson
  • Jack Harding
  • Toby Lawrence

Rounders

  • Lily Vetrugno
  • Maddy Palfrey
  • Eleanor Bowman
  • Tori Irons

Hockey

  • Lucy Hodgkinson
  • Jess Luck
  • Sophie Stone
  • Steph Osmant

Girls' Rugby:

  • Mariam Bouyarmourn
  • Mia Wakeling

 

Sport Studies

  • Alex Wahab
  • Alyssa Ball

Athletics

  • Olivia Young
  • Joe Palmer

Girls' Football

  • Bella Dorrington

Golf:

  • Louie Green

Swimming:

  • Evan Brunsdon

Boys' Hockey: 

  • Luke Barker

Team of the Year

  • Year 10 football

Outstanding achievement

  • Matt Hogg

Kindness

  • Courtney Evans

Curiosity

  • Tom Hart

Determination

  • Bethan Anderson

Sportsman and Sportswoman of the Year

Sportswoman Sportsman
Nominees
  • Katie Mackay
  • Meg Coman
  • Zoe Dimond
  • Bethan Anderson
  • Tori Irons
  • Daniel Morris
  • Ben Wheeler
  • Stan Irving
  • Tom Hart
  • Toby Lawrence
Winner
  • Katie Mackay
  • Stan Irving

Hall of Fame

  • Zoe Dimond - synchronised swimming
  • Emily Smart - equestrian
  • Fern Rees - equestrian
  • Dan Morris - football
  • Elsa Greed - hockey
  • Izzy Gray - swimming
  • Callum Smith - athletics
  • Josie Cherson - cricket
  • Shannon Webb - touch rugby
  • Maja Hullah - equestrian
  • Tom Hart - equestrian
  • Freddie Butchers - gymnastics
  • Evan Brunsdon - swimming
  • Toby Lawrence - football and cricket
  • Luke Davey - archery
  • Ella Hutchinson - rugby
  • Katie Mackay - rugby
  • Rosie Clements - gymnastics
  • Bethan Anderson - swimming

Upcoming Events

Calendar